حمل و نقل هوایی کالا

حمل و نقل هوایی کالا از جمله سیستم‌های انتقال بار و کالا‌ است که می‌تواند بین شهر‌های مختلف یک اقلیم و یا کشور‌های مختلف انجام شود. استفاده کردن از این نوع خدمات نیازمند دانستن اطلاعات کامل و جامعی از آن است. برای آن که بتوانید مرسولات خودتان را سریعتر ارسال کرده و همچنین دریافت کنید، صرفاً می‌توانید از طریق روش‌های مختلفی که برای این کار وجود دارد، اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز بهتر است به ادامه این مطلب از گروه گزدرازی توجه کنید. در ادامه مطلب سعی کرده‌ایم در خصوص انواع حمل و نقل هوایی بار نکات مربوط به این نوع سیستم حمل و نقل و... صحبت کنیم.


حمل و نقل هوایی کالای خود را به بازرگانی گزدرازی بسپارید.

حمل و نقل هوایی کالا چیست؟

ابتدا بهتر است به بررسی این مفهوم به صورت عمومی و کلی بپردازیم. جابه جا کردن مسافران و یا کالا‌ها با استفاده از مسیر‌های هوایی داخلی و یا خارجی یک کشور، حمل و نقل هوایی نامیده می‌شود. برای جابجا کردن مسافران و بار‌ها، لازم است تا از هواپیما‌های مختلفی استفاده شود. به همین دلیل نیز حوزه جابجایی بار (کارگو) با حوزه جابجایی مسافران، کاملاً متفاوت است.

مزایای استفاده از حمل و نقل هوایی کالا

حمل و نقل هوایی بین‌المللی کالا و یا سیستم حمل و نقل هوایی کالا در ایران دارای مزایایی نسبت به دیگر روش‌های جابجایی و ارسال کالا هستند. این ویژگی‌ها می‌توانند شامل موارد زیر شوند:

سرعت جابجایی

بالا بودن سرعت جابجایی کالا‌ها اولین نکته است که در سیستم حمل و نقل هوایی کالا دیده می‌شود. در این روش می‌توانید در زمان بسیار کوتاهی بسته‌های خود را ارسال نموده یا دریافت کنید.

امنیت بالا

نکته و مزیت بعدی مربوط به امنیت بالایی است که در سیستم هوایی حمل و نقل وجود دارد. به دلیل آن که آسیب‌های کمتری به کالا‌ها و بسته‌ها وارد می‌شود و در عرض مدت زمان کوتاه‌تری به دست افراد می‌رسد، می‌توانیم بگوییم که امنیت بالایی را در ارسال این نوع از کالا‌ها خواهیم داشت.

مقرون به صرفه بودن

در حمل و نقل هوایی کالا نیازی به هزینه‌های زیرساختی همچون جاده، ریل قطار و... وجود ندارد. به همین خاطر نیز این نوع از جابجایی می‌تواند مقرون به صرفه‌تر بوده و ارزان‌تر تمام شود.

عدم وجود موانع

جابجا کردن کالا‌ها و مرسولات پستی از طریق دریایی، قطار و زمینی می‌تواند در بین چند کشور کمی سخت باشد. موانع فیزیکی همچون شرایط بد جغرافیایی، مشکلات زیر ساختی، گمرک و... می‌توانند مدت زمان رسیدن کالا‌ها به کشور را به تأخیر بیاندازند. به همین خاطر نیز بهتر است حتماً عدم وجود موانع در روش حمل و نقل هوایی را درک کنید و بدانید که روش هوایی هیچکدام از این مشکلات را ندارد.

عوامل مهم در حمل و نقل هوایی کالا

در خدمات حمل و نقل هوایی کالا چند عامل و مؤلفه بسیار مهم وجود دارند. این عوامل می‌توانند هم بر روی نتیجه سیستم حمل و نقل و هم بر روی مدت زمانی که طول می‌کشد تا هر چیزی به نتیجه برسد، تأثیر داشته باشد. بهتر است این عوامل را حتماً شناخته و با توجه به آن‌ها، مشخص کنید که آیا می‌خواهید از این سیستم حمل و نقل استفاده کنید یا خیر.

این سه عامل مهم شامل حجم کالا، قیمت کالا و همچنین زمان تحویل دادن کالا‌ها می‌شود. مسلماً با افزایش حجم و قیمت، هزینه‌های ارسال نیز بیشتر خواهد شد و این موضوع کاملاً منطقی و طبیعی است. از سوی دیگر نیز اگر قرار باشد تا مرسوله‌های پستی سریعاً به دست افراد برسند، باید حتماً این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هر قدر مدت زمان رسیدن کالا‌ها به دست مشتریان کمتر شود، یعنی مدت زمان کوتاه‌تری را برای این کار در اختیار شرکت هوایی بگذارید، هزینه‌های ارسال بار بیشتر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای حمل و نقل هوایی کالا

زمانی که سیستم حمل و نقل هوایی را برای جابجا کردن بار‌ها و اسباب و اثاثیه خود انتخاب می‌کنید، باید دقت داشته باشید که اگر مدارک شما کامل نباشد، نمی‌توانید به راحتی از این سیستم استفاده کنید. بنابراین حتماً این نکات را به خاطر بسپارید و مدارک خودتان را تکمیل کنید.

کارت بازرگانی، قبض‌های مربوط به انبار، کارت بهداشت، گواهی استاندارد، مجوز‌های مربوط به قانونی بودن کالا‌های ارسالی و... ازجمله مهم‌ترین مدارکی هستند که در این سیستم حمل و نقل از شما می‌خواهند.

انواع پرواز‌ها در حمل و نقل هوایی

در سیستم حمل و نقل هوایی ۳ روش مختلف برای جابجایی بار وجود دارد. هر کدام از این موارد می‌توانند ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند. برای آشنا شدن هرچه بیشتر شما، در مورد هر کدام یک توضیح کوتاه آورده‌ایم.

پرواز‌های چارتری

پرواز‌های چارتری معمولاً در مسیر‌های کوتاه درون کشوری و یا برون کشوری که مسافت کمی دارند، دیده می‌شود. در این نوع از پرواز‌ها، تمامی صندلی‌های یک پرواز در اختیار یک آژانس مسافرتی قرار می‌گیرد. معمولاً چارتر برای جابجایی مسافر استفاده می‌شود.

پرواز‌های سیستمی

دسته بعدی با نام پرواز‌های سیستمی شناخته می‌شود. این نوع از جابجایی نیز مخصوص مسافران می‌باشد. در پرواز‌های سیستمی امکان رزرو کردن بلیط از یک ماه قبل وجود دارد. از سوی دیگر نیز باید بدانید که پرواز‌های سیستمی می‌توانند قیمت و شرایط متفاوتی با پرواز‌های چارتری داشته باشند. اگر نیاز به تغییر زمان بلیط داشته باشید، این امکان در پرواز‌های سیستمی وجود خواهد داشت.

پرواز‌های بازرگانی

مورد بعدی در خصوص پرواز‌های بازرگانی است. این دسته از پرواز‌ها مخصوص جابجایی بار می‌باشند که شامل دو روش کارگو و فریت می‌شوند.

روش کارگو منحصراً مربوط به جابجا کردن بار و مرسولات پستی است که انتخاب بیش از ۹۰ درصد بازرگانان نیز همین روش می‌باشد. اما روش فریت برای جابجا کردن مسافران نیز می‌باشد. اما در این روش می‌توانیم مسافران را به همراه اسباب و اثاثیه‌ای که دارند، جابجا کنیم.

 

حمل و نقل هوایی که هم شامل حمل و نقل هوایی بار و هم شامل حمل و نقل هوایی مسافران می‌شود، می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد و در بسیاری از موارد نه تنها یکی از معدود گزینه‌ها است، بلکه سریعترین و مناسب‌ترین مسیر نیز به شمار می‌رود. در صورتی که به دنبال ارسال مرسولات و بسته‌های پستی خود هستید، بهتر است از خدمات شرکت حمل و نقل هوایی و مؤسسات معتبری که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، استفاده کنید.

گروه بازرگانی گزدرازی با سابقه ی طولانی مدتی که در این زمینه دارد به شما کمک می کند تا بتوانید هم امنیت و ایمنی کالا‌های خود را تأمین کنید و هم مطمئن باشید که بسته‌های پستی شما در بهترین شرایط و کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست مشتریان خود می‌رسند.