آنچه در این مقاله میخوانید

ترخیص کالا از جلفا و منطقه آزاد ارس

04 / 02 / 1402

گمرک جلفا را شاید بتوان قلب تپنده اقتصاد ایران در شمال غربی کشور دانست. اگر قصد واردات و صادرات از کشور روسیه یا سایر کشورهای واقع در شمال غربی ایران را دارید، ترخیص کالا از گمرک جلفا مهمترین نیاز شما خواهد بود. در زمان حاضر که روابط سیاسی و اقتصادی ایران و روسیه به شدت گسترش یافته است، تجارت با روسیه از طریق گمرک جلفا رونق زیادی گرفته است. شرکت بازرگانی گزدرازی آماده ارایه خدماتی حرفه‌ای جهت ترخیص کالا از جلفا می‌باشد. شما می‌توانید از ترخیص‌کاران و کارشناسان باتجربه و مسلط بر قوانین گمرک در این شرکت کمک بگیرید. ثبت سفارش، خرید کالا، ترانزیت و ترانشیپ کالا، حمل و نقل، اخذ پته گمرکی، دریافت مجوزهای مورد نیاز، اخذ برگ سبز، مشاور انتخاب محصول برای تجارت و ... نمونه‌هایی از خدماتی هستند که جزو خدمات شرکت گزدرازی به بازرگانان عزیز است.


جهت دریافت مشاوره امور گمرکی و ترخیص کالا از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با ما در تماس باشید.


ترخیص کالا از جلفا و منطقه آزاد ارس

مزایای ترخیص کالا از گمرک جلفا

گمرک جلفا سابقه‌ای بیش از ۵۰ سال داشته و دارای انبارهای بزرگ سقف‌داری با مساحتی حدود ۱۳۵ هزار هکتار است. تجهیزات پیشرفته جهت تخلیه و بارگیری، امکان ورود قطار به برخی از انبارها، وجود کامیون به تعداد بالا و البته شرایط معافیت سود بازرگانی تا ۱۵ درصد نیز از دیگر مزایای این گمرک محسوب می‌شود.

شرایط ترخیص کالا از گمرک جلفا

شهر جلفا در ۱۳۵ کیلومتری شمال شهر تبریز، در جنوب ساحل رود مرزی ارس، ۶۵ کیلومتری شمال مرند و ۱۳۵ کیلومتری شمال غرب ورزقان در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این شهر به عنوان شهری مرزی و گمرکی شناخته شده است. گمرک جلفا، یکی از بزرگ‌ترین گمرکات زمینی است که وسعت آن بیش از ۵۰۰ هکتار است. بین شهر جلفا در استان آذربایجان شرقی و کشور روسیه، یک مرز ریلی نیز وجود دارد. به همین علت کالاهایی که وارد مرز جلفا می‌شوند، اکثرا توسط راه آهن جا‌به‌جا می‌گردند. در گمرک جلفا کلیه کارهای مرتبط با واردات، صادرات و ترانزیت کالا از مبدا به مقصد، بطور کامل انجام می‌گیرد. پیگیری و رسیدگی به امانات پستی و امور مسافری و مرز نشینان نیز به عهده این گمرک است.

ترخیص کالا از جلفا مانند ترخیص کالا از سایر گمرکات کشور است و تقریباً مراحل و مدارک مشابهی دارد. در زمان ترخیص کالا از جلفا باید حتما اظهار نامه‌ای تنظیم کنید که همه مدارک لازم مثل قبض انبار، پروفرما، گواهی ثبت سفارش، فاکتور خرید و فروش، بارنامه، بیمه‌نامه، گواهی بازرسی، مدارک حمل و نقل، گواهی آزمایشگاه و... را شامل شود.

هزینه ترخیص کالا از جلفا نیز براساس نوع کالا و میزان آن تعیین می‌گردد اما به طورکلی برای همه کالاها باید هزینه حمل و نقل کالا، حقوق ورودی، سود بازرگانی، هزینه بازرسی و آزمایشگاه را درنظر گرفت. از گمرک جلفا کالاهایی همچون پارچه، دخانیات، لوازم خانگی، لاستیک، چسب، شیر آلات، فرش‌های دستباف و ماشینی، بشقاب و چینی، اسباب بازی و... به صورت تخصصی وارد می‌شوند.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از گمرک بندرعباس


مدارک لازم برای ترخیص کالا از جلفا

آگاهی از موارد و مدارک مورد نیاز در گمرکات کشور، از اولین مراحل انجام روند بازرگانی و ترخیص کالا به شمار می‌رود. با داشتن دانش کافی در این زمینه سرعت کار شما بالاتر و امکان خطا کمتر خواهد شد. مدارک مورد نیاز برای اظهار کالا در گمرک جلفا به شرح زیر می‌باشند:

 • اظهارنامه واردات قطعی
 • کپی کارت بازرگانی معتبر، قبض انبار بارنامه
 • ترخیصیه
 • گواهی مبدا
 • اعلامیه تامین ارز
 • فاکتور یا سیاهه خرید
 • مجوز ثبت سفارش
 • پروفرما یا پیش فاکتور
 • لیست عدلبندی و بیمه‌نامه
 • کاتالوگ
 • پروانه بهره‌برداری

ترخیص کالا از منطقه آزاد ارس

منطقه ارس دارای وسعتی حدود 51 هزار هکتار است. تاریخ منطقه آزاد ارس جلفا، به قرن ۵ قبل از میلاد می‌رسد و همواره به سبب موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیک منحصر‌به‌فردش، مورد توجه تجار بسیاری قرار گرفته است. از لحاظ موقعیت مکانی، منطقه آزاد ارس در استان آذربایجان شرقی و در پنج بخش جلفا، کلیبر و خداآفرین وجود دارد و بخش اصلی آن، در مرز ایران با ارمنستان، نخجوان و آذربایجان واقع شده است که منطقه آزاد ارس جلفا نام دارد. بطور دقیق‌تر منطقه آزاد ارس، در حاشیه رود ارس و در شمال غرب ایران و در نقطه صفر مرزی قرار گرفته است.

منطقه آزاد، بخش محصور شده‌ای است که در کنار بنادر و یا گمرکات یک کشور قرار می‌گیرد و از برخی از قوانین کشور معاف بوده و شامل بخشودگی سود، تخفیف در عوارض گمرکی و یا بخشودگی‌های مالیاتی می‌شود. به همین علت جهت فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری، اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که عدم نیاز به پرداخت عوارض و گمرک از مزایای مثبت و مهم یک منطقه آزاد به شمار می‌آید و منطقه آزاد ارس یکی از ۷ منطقه آزاد تجاری ایران است که بر اساس ارزیابی‌هایی که توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران انجام شده است، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور پس از منطقه آزاد کیش است. گمرک منطقه آزاد ارس بوسیله گمرک جلفا، به منطقه آزاد ارس واگذار شده است.

کالاهای وارده به منطقه آزاد ارس

عموماً کالاهایی که به یک منطقه آزاد وارد می‌شوند، در صورتی که شامل مصالح ساختمانی جهت احداث واحدهای تولیدی و تجاری و مسکونی و خدماتی شوند، از پرداخت عوارض بندری معاف خواهند بود. همچنین می‌توان گفت که ماشین ‏آلات، مواد اولیه، اجزا و قطعات مورد نیاز تولید، تجهیزات و ابزارآلات تولیدی و قطعات یدکی ماشین‏آلات تولید نیز به طور کامل از پرداخت عوارض بندری معاف هستند. کالاهایی که از منطقه آزاد به یک کشور خارجی یا از کشورهای دیگر به منطقه آزاد حمل شوند، باید حتما ترانزیت خارجی گردند که در منطقه آزاد این ترانزیت به سهولت انجام می‌شود. ترانزیت کالاهایی که در مناطق آزاد ممنوع اعلام شده‌اند نیز به دریافت مجوز شورای عالی مناطق آزاد نیاز خواهند داشت. قوانین ترانزیت کالاها و ترخیص کالا از منطقه آزاد ارس نیز مانند سایر مناطق آزاد می‌باشد.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از دبی


مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس

حدود 22 شرکت خارجی در منطقه ارس فعالیت دارند و بیشتر از ۱۰۰ نفر از اتباع کشورهای خارجی مانند ترکیه، کره جنوبی، ارمنستان، هندوستان، چین و قزاقستان، در این منطقه به فعالیت اقتصادی و تجاری مشغول هستند. مزایای کلی تجارت در منطقه آزاد ارس عبارتند از:

 • معافیت مالیاتی ۲۰ ساله
 • صدور کالای تولیدشده به داخل
 • معافیت از عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه
 • صدور کالای تولید شده به خارج
 • ترانزیت و صادرات مجدد کالاهای خارجی
 • آزادی ورود هرگونه کالا (به جز کالاهای مغایر با قوانین یا شرع اسلام)
 • تضمین حقوق قانونی سرمایه‌گذاران خارجی در برابر تملک و ملی شدن
 • ثبت شرکت‌ توسط خود سازمان منطقه آزاد
 • فعالیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران خارجی
 • سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصد خارجی
 • بی نیازی از ارایه روادید جهت ورود و خروج اتباع خارجی

مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس

ارتباط گمرک جلفا و گمرک نخجوان

معمولاً با توجه به مسافت کوتاه پایانه‌های مرزی نخجوان با کشورهای همسایه (این مسافت برای پایانه مرزی جلفا در مرز ایران تا پایانه مرزی صدرک در مرز ترکیه حدود 120 کیلومتر است) و وجود جاده‌های مناسب، از منطقه جلفا به منظور ترخیص کالا از نخجوان اقدام می‌نمایند. در حال حاضر ارتباط ریلی نخجوان با کشور ایران برقرار بوده و اتصال راه ‌آهن نخجوان به ترکیه نیز در دست اقدام است. گمرک پل چوبی که مرز بین المللی ایران و نخجوان محسوب می‌شود، به صورت شبانه روزی فعال است.

اطلاعات گمرکی مرز نخجوان

در گذشته بیشتر کالاهای وارداتی ایران از طریق ریلی و از جلفای شوروی سابق، به گمرک جلفای ایران وارد می‌شد اما با فروپاشی شوروی سابق، جلفا با جمهوری خودمختار نخجوان همسایه شده و تنها مرز زمینی کشور ایران، با کشورهای CIS یا مشترک المنافع محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که در حال حاضر گمرک دولتی جمهوری نخجوان، تابع کمیته مرکزی گمرک آذربایجان شده است. همچنین مرز مشترک جمهوری خودمختار نخجوان و ایران، در شهر جلفا به عنوان پرترددترین مرز مسافری کشور ایران، پس از فرودگاه‌های تهران شناخته شده است. ترخیص کالا از گمرک نخجوان هم از خدمات شرکت گزدرازی به بازرگانان محترم می‌باشد. شرکت گزدرازی با پایش اطلاعات گمرکی مرز نخجوان در خدمت شماست و مطابق با آخرین بخشنامه ها و قوانین این گمرک به بازرگانان محترم خدمت‌رسانی می‌نماید.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی


ارتباط گمرک جلفا و گمرک نخجوان

ترخیص کالا از جلفا توسط شرکت گزدرازی

همانطور که گفته شد در روند طی نمودن مراحل مربوط به ترخیص کالا از جلفا و ارس به آگاهی و تجربه کافی نیاز خواهید داشت. کارشناسان شرکت گزدرازی در امر تجارت، همراه مطمئنی برای شما خواهند بود تا این مسیر را با کمترین هزینه و زمان طی کنید. همکاران ما در شرکت گزدرازی نهایت سعی خود را خواهند کرد که مزایای زیر را برای شما فراهم نمایند:

 • رصد آخرین تحولات گمرک جلفا
 • تسلط کامل به تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک جلفا
 • انجام امور گمرکی در سریع‌ترین زمان ممکن
 • کاهش هزینه‌های اضافی
 • تهیه اسناد به صورت دقیق و تخصصی
 • شفافیت و پاسخگویی به مشتریان عزیز
دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط