آنچه در این مقاله میخوانید

ترخیص کالای پزشکی از گمرک

28 / 01 / 1402

یکی از حساس‌ترین کالاهای وارداتی، کالاهای پزشکی هستند که هر گونه سهل‌انگاری و عدم توجه به موارد قانونی، می‌تواند نتایج ناخوشایندی را برای وارد کننده آنها داشته باشد. در حل حاضر ترخیص کالاهای تجهیزات پزشکی در ایران تنها از تعدادی از گمرکات خاص کشور از جمله گمرک شهید رجایی بندر عباس، گمرک فرودگاه امام خمینی، گمرک خرمشهر و گمرک بندر امام خمینی صورت می‌گیرد. طی‌‌کردن پروسه ترخیص کالای پزشکی از گمرک کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌هایی دارد که واردکننده یا نماینده قانونی او بایستی به آن اشراف کامل داشته باشد.

گروه بازرگانی گزدرازی بدون اتلاف وقت و در سریع ترین زمان ممکن و با تهیه اسناد به صورت دقیق و تخصصی، پاسخگویی نیاز شما تجار عزیز در حوزه ترخیص کالاهای پزشکی از گمرک است. روند ترخیص کالاهای پزشکی شباهت زیادی به بقیه کالاها دارد ولی در این مقاله به مهمترین تفاوت‌های آن می‌پردازیم.

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالای پزشکی از گمرک

اولین مرحله از مراحل ترخیص کالای پزشکی از گمرک، ارائه مدارک مورد نیاز است که مهمترین آنها معمولاً بدین شرح می‌باشد:

 • مجوزهای واردات تجهیزات پزشکی از وزارت بهداشت و صمت
 • ارائه مدارک مربوط به حمل و نقل کالا از کشور مبدأ به کشور مقصد
 • اسناد مربوط به انبارداری، تخلیه، بارگیری
 • پیش فاکتور
 • پکینگ لیست
 • فیش های پرداخت بانکی

بیشتر بخوانید: ترخیص از بندر عباس


ترخیص کالای پزشکی از گمرک

تعرفه گمرکی تجهیزات پزشکی

تعرفه گمرکی تجهیزات پزشکی به تعداد کالای وارداتی، نوع کالا، کاربرد کالا و… بستگی دارد و به صورت دقیق نمی‌توان تعرفه گمرکی تجهیزات پزشکی را بیان کرد زیرا هر کالای پزشکی که وارد گمرک می‌شود، با توجه به کاربردی که دارد دارای کد تعرفه گمرکی است و برطبق آن، هزینه ترخیص تجهیزات پزشکی مشخص می‌شود. در ذیل برای شناخت بیشتر شما به تعدادی از تعرفه‌های گمرکی تجهیزات پزشکی اشاره می‌کنیم:

 • تعرفه گمرکی جهت ترخیص وسایل مورد استفاده در علوم پزشکی، جراحی، دندانپزشکی، لوازم مربوط به تست چشم در ردیف 9018 قرار می‌گیرد.
 • تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه های الکتروکاردیو گراف در ردیف90181110 با حقوق ورودی 15% می‌باشد.
 • تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه های اسکن اولتراسونیک در ردیف 90181200 با حقوق ورودی 5% می‌باشد.
 • تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاههای در ردیف MRI 90181300 با حقوق ورودی 5% می‌باشد.
 • تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه مانیتور علائم حیاتی در ردیف 90181911 با حقوق ورودی 20% می‌باشد.
 • تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه پالس اکسی‌متر جهت سنجش درصد اکسیژن و تعداد ضربان قلب در ردیف 90181920 با حقوق ورودی 15% می‌باشد.

مهمترین شرط ترخیص کالای تجهیزات پزشکی از گمرک

همانطور که ذکر شد واردات و ترخیص کالاها و تجهیزات پزشکی کار آسانی نیست و نیازمند اخذ و ارانه مدارکی است که دریافت آنها ممکن است وقت‌گیر باشد و به سختی اخذ شود. مهمترین و اصلی ترین شرط برای ترخیص این نوع کالاها، اخذ مجوز واردات کالای تجهیزات پزشکی از وزارت بهداشت است و در صورتی این مجوز صادر می‌شود که خود کشور سازنده از آن محصول استفاده کرده باشد و یا در حال استفاده باشد. گواهی و سند این امر باید به رؤیت اداره کل تجهیزات پزشکی برسد. همچنین اگر این محصول در اروپای غربی و یا آمریکا مورد فروش قرار گرفته یا سابقه فروش داشته باشد بایستی گواهی EG برای بازار اروپا و FDA برای بازار آمریکا را اخذ کرده باشید تا به اداره کل تجهیزات پزشکی ارائه کنید. قابل ذکر است که تنها شرکت هایی اجازه واردات کالا و تجهیزات پزشکی را به کشور دارند که در اداره کل تجهیزات پزشکی ثبت شده باشند.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی 


مهمترین شرط ترخیص کالای تجهیزات پزشکی از گمرک

از کدام گمرک‌ها می‌توان کالای تجهیزات پزشکی را وارد کرد؟

ترخیص کالای پزشکی از همه گمرکات کشور ممکن نیست و تنها از تعدادی از آنها از جمله گمرک شهید رجایی بندر عباس، گمرک فرودگاه امام خمینی، گمرک خرمشهر، گمرک بندر امام خمینی، گمرک آبادان، گمرک ارومیه و گمرک سهلان این کار امکان پذیر است. جهت انجام پروسه ترخیص، وارد کننده و یا نماینده قانونی او (شرکت بازرگانی یا ترخیص کار) بایستی تمامی اسناد و مدارک لازم مانند پیش فاکتور، مجوز ترخیص کالا از گمرک، بارنامه، فرم ثبت سفارش ، گواهی بازرسی، بیمه نامه، پکینگ لیست و غیره را به گمرک مورد نظر ارائه کند تا پس از انجام فرآیند اداری و گمرکی بتواند کالاها و تجهیزات پزشکی وارداتی خود را ترخیص کند.

واردات تجهیزات پزشکی از دبی

یکی از کشورهایی که تجار و بازرگانان ایرانی در مورد واردات تجهیزات و کالاهای پزشکی به آن روی آورده اند، بندر دبی امارات است. واردات از دبی به چندین جهت مورد توجه تجار و بازرگانان در زمینه واردات کالاها علی الخصوص تجهیزات و کالاهای پزشکی بوده است. یکی آنکه به علت همسایگی ایران با دبی، کالاهای پزشکی می توانند با سرعت زیادی انتقال یابند. این امر به دلیل حساسیت و احتیاج فوری که به این کالاها یا دستگاه‌ها احساس می‌شود، بسیار مهم است. همچنین فاصله کم با دبی در میزان هزینه‌های حمل و نقل تأثیر زیادی دارد و پرداخت هزینه های کمتر نسبت به سایر کشورها را در پی دارد. دیگر اینکه روند خرید از کشورهایی که ایران را تحریم کرده‌اند در دبی به آسانی صورتی می‌گیرد و می‌توان این کالاها را تقریباً با قیمت اصلی خود در اروپا از دبی خرید. نکته آخر اینکه به علت ناچیز بودن حقوق گمرکی، واردات تجهیزات پزشکی از دبی برای تجار و بازرگانان از حاشیه سود بیشتری برخوردار است.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از دبی


واردات تجهیزات پزشکی از دبی

واردات تجهیزات پزشکی در گروه بازرگانی گزدرازی

واردات کالاهایی مانند تجهیزات پزشکی از خارج از کشور نیازمند اطلاعات کامل از کشور مبدا، اطلاعات فنی و تخصصی کالا و دریافت مجوز فعالیت از اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزرات بهداشت می‌باشد.

برخی از خدمات گروه بازرگانی گزدرازی که مرتبط با واردات تجهیزات پزشکی می باشد بدین شرح است:

 • ثبت شناسنامه شرکت تجهیزات پزشکی در سامانه غذا و دارو
 • ثبت نمایندگی خارجی و تأییدیه خدمات پس از فروش از اداره کل تجهیزات پزشکی
 • ثبت کالا پزشکی در اداره کل تجهیزات پزشکی
 • انجام امور مرتبط با ایرانکد و دریافت کد GTIN
 • انجام تست‌های محصول در آزمایشگاه‌های مورد تأیید ادراه کل تجهیزات پزشکی
 • مشاوره و پیاده‌سازی استاندارد CE اروپا
 • مشاوره و تهیه مستندات فنی و تکینکال فایل تجهیزات پزشکی
 • مشاوره و اخذ IRC
 • مشاوره و اخذ پروانه ساخت محصول پزشکی
 • ثبت سفارش محصول و اخذ مجوز ورود از سامانه جامع تجارت
 • ثبت اظهارنامه تجهیزات پزشکی
 • مشاوره و اخذ مجوز ترخیص با حداقل اسناد

شرکت بازرگانی گزدرازی مشاوره امور گمرکی و ترخیص کالا  بدون اتلاف وقت و صرف هزینه‌های اضافی و با اطلاع به‌روز و آنلاین از مقررات و تخلفات گمرکی، شفافیت و پاسخگویی لازم را در فرآیند کار مشتریان عزیز به خرج خواهد داد تا با خیالی آسوده، فقط به تجارت خود بپردازند.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط