آنچه در این مقاله میخوانید

پروانه صادراتی

07 / 11 / 1402

کسانی که می‌خواهند کالاهای موردنظر خود را در کشورهای دیگر به فروش برسانند باید آن را از طریق مرزهای زمینی و هوایی از ایران خارج کنند. برای این کار کالا باید در گمرک بررسی شود. تنها کالاهایی مجوز خروج از گمرک و ورود به کشور دیگری را دارند که پروانه صادراتی گمرک را دریافت نموده باشند. در غیر این صورت امکان صادر کردن کالا وجود نخواهد داشت. اگر شما هم می‌خواهید برای دریافت پروانه صادراتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام کنید، این مطلب از بازرگانی گزدرازی را از دست ندهید.

پروانه صادراتی چیست؟

تجار و بازرگانان به دلایل مختلفی به صادرات کالا به کشورهای دیگر می‌پردازند. از آنجایی که بازار جهانی بسیار گسترده است، فروش کالا در آن ساده‌تر انجام می‌شود. شما می‌توانید محموله مورد نظر خود را به کشور دیگری صادر کرده و سپس درآمدی ارزی به دست آورید. بدین ترتیب ارزش سرمایه شما حفظ خواهد شد. اما لازمه صادرات کالا به کشوری دیگر اخذ مجوزهای لازم است.

یکی از مهم‌ترین مجوزهایی که باید برای خروج کالاهای خود از گمرک و ورود آنها به کشور دیگر دریافت نمایید، پروانه صادراتی است. پس اگر می‌پرسید پروانه صادراتی چیست؟ باید به شما پاسخ دهیم که گمرک پس از تحویل گرفتن کالاهای صادراتی، آنها را بررسی نموده و سپس پروانه‌ای را برای شما صادر می‌کند. شما با در دست داشتن این مجوز می‌توانید کالای خود را توسط خطوط ترانزیت بین‌المللی بارگیری کرده و به کشور مقصد برسانید.

برای دریافت مشاوره بازرگانی و یا ترخیص کالا از گمرک با کارشناسان شرکت بازرگانی گزدرازی در ارتباط باشید. 

پروانه صادراتی چیست

در هر پروانه صادراتی اطلاعات متعددی ثبت می‌گردد. برخی از مواردی که در پروانه‌های مربوط به صادرات به آن اشاره می‌شود به شرح زیر هستند:

 • نام صاحب کالا
 • کد مربوط به کشور صادرکننده
 • کد مربوط به کشور مقصد
 • اطلاعات حساب بانکی
 • نرخ ارز صادراتی
 • توضیحات کالا
 • جزئیات مربوط به باربری
 • نحوه خروج کالا

نحوه دریافت پروانه صادراتی

تمام کسانی که می‌خواهند پروانه صادراتی دریافت کنند باید با قوانین و مقررات گمرکی و تغییرات آن آشنایی داشته و همچنین دریافت این پروانه را تجربه کرده باشند در غیر این صورت ممکن است این فرایند بسیار طولانی شده یا حتی با شکست مواجه شود. شما می‌توانید از خدمات بازرگانی گزدرازی برای انجام تمام امور گمرک خود استفاده کنید. (دریافت پروانه صادراتی نیز یکی از خدمات این بازرگانی‌ است.)

اگر بخواهیم به طور کلی نحوه دریافت پروانه صادراتی را به شما معرفی کنیم باید به مراحل زیر اشاره نماییم:

 1. قبل از هر کار باید از مدارک که برای دریافت پروانه صادراتی به آن نیاز دارید اطلاع پیدا کرده و آنها را تهیه نمایید.
 2. اگر مدارک شما تایید شود می‌توانید با استفاده از خدمات یکی از شرکت‌های حمل‌ونقل کالای خود را به گمرک ارسال نمایید. اگر گمرک پس از دریافت محموله شما متوجه شود که برخی از اطلاعات اعلامی ناقص یا اشتباه است به شما اطلاع ‌رسانی می‌کند. شما هم باید در اولین فرصت کسری مدارک خود را تهیه کرده و به گمرک ارائه دهید.
 3. در آخرین مرحله نیز پروانه صادراتی به شما تحویل داده می‌شود تا بتوانید کالاهای خود را از گمرک خارج کرده و به دست مشتری خارجی خود برسانید. برای این کار بارنامه‌ای به یکی از شرکت‌های حمل‌ و نقل بین‌المللی ارائه می‌شود تا اجناس به مشتری خارجی تحویل داده شود.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه گمرکی چیست؟


نحوه دریافت پروانه صادراتی

مدارک لازم برای دریافت پروانه صادراتی

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم در اولین مرحله از صادرات کالا باید مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و برای پروانه دریافت پروانه صادراتی آن را به اداره گمرک تحویل دهید. برخی از مدارک که برای دریافت این مجوز به آن‌ها احتیاج دارید عبارت‌اند از:

 • کپی تمام مدارک شناسایی صادرکننده حقیقی کالا یا تمام اعضای هیئت‌مدیره شرکت حقوقی صادرکننده
 • تکمیل فرم درخواست صدور پروانه صادراتی
 • کپی برابر اصل شده از قرارداد شما با مشتریان خارجی
 • اصل مجوز تولید کالا
 • مجوز صادرات (تنها برای کالاهایی که صادرات آنها نیاز به مجوز دارد)

اگر می‌خواهید در دریافت پروانه صادراتی گمرک موفق باشید باید مدارک خود را به صورت کامل تهیه نمایید.

خرید و فروش پروانه صادراتی

همانطور که می‌دانید برای صادرات کالا به کشورهای دیگر از ارزهای بین‌المللی استفاده می‌شود. می‌توان با خرید و فروش پروانه صادراتی به وارد کنندگان ارز مربوط به ثبت سفارش آنها را تأمین کرد. تمام این کارها به صورت الکترونیک و در سامانه جامعه تجارت انجام می‌شود. برای اطلاع از جزئیات انجام این کار می‌توانید با یکی از کارشناسان بازرگانی‌ گزدرازی مشورت نمایید.

در تصویر زیر نمونه پروانه صادراتی را مشاهده می‌کنید. در این پروانه تمامی جزئیات مربوط به صادر کننده کالا درج شده است.


بیشتر بخوانید: مدت زمان ترخیص کالا از گمرک


خرید و فروش پروانه صادراتی

تهیه پروانه صادراتی با بازرگانی گزدرازی

اگر شما هم می‌خواهید پروانه صادراتی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید یا باید به تمام قوانین گمرکی آشنا باشید یا از خدمات بازرگانی معتبر که تمامی امور گمرکی را انجام می‌دهد، استفاده نمایید. ما در بازرگانی گزدرازی تمامی مراحل دریافت پروانه صادراتی گمرک را برای شما انجام داده و حتی به خرید و فروش آن نیز کمک خواهیم کرد. برای اطلاع از نحوه همکاری می‌توانید با کارشناسان بازرگانی گزدرازی در تماس باشید.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط