آنچه در این مقاله میخوانید

ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران

01 / 07 / 1402

از آنجایی که برای واردات و ترخیص برخی از کالاها از گمرک محدودیت‌هایی وجود دارد ممکن است بسیاری از تجار از کارت بازرگانی افراد دیگر استفاده کنند. با وجود اینکه استفاده از کارت بازرگانی دیگران جرم است اما راهکارهایی نیز وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان به صورت قانونی ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران را انجام داد.

قوانین در کشور ما به گونه‌ای وضع شده‌اند که از هویت دیگران سوء استفاده نشود و حریم خصوصی افراد در تجارت محفوظ بماند. اگر یک وکالت‌نامه از صاحب کارت بازرگانی داشته باشید و در آن متعهد شوید که تمامی مالیات‌ها و هزینه‌های ترخیص کالا را بر عهده بگیرید، می‌توانید به صورت قانونی از کارت بازرگانی دیگران استفاده کنید در غیر این صورت قانون شما را مجرم شناخته و جریمه‌هایی برای شما در نظر می‌گیرد.


ترخیص کالا از گمرک با گروه مشاوره بازرگانی و گمرکی گزدرازی


چگونه بدون کارت بازرگانی کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنیم؟

برای واردات و صادرات بسیاری از کالاها از گمرکات کشور باید کارت بازرگانی داشته باشید اما اگر شما یکی از شرایط زیر را داشته باشید می‌توانید بدون نیاز به کارت بازرگانی کالای مورد نظر خود را از گمرک ترخیص کنید:

 • برای ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی باید مجوز مورد نظر را از سازمان مورد نظر را دریافت نمایید که درباره برخی کالا به این مورد نیازی نداریم. به طور مثال کارخانجات تولیدی برای واردات انواع تجهیزات، ماشین آلات و قطعات مربوط به آن‌ها نیازی به کارت بازرگانی ندارند. در این حالت برای این واحدهای تولیدی مجوز موردی صادر می‌شود. این مجوز تنها یک بار و برای زمانی حداکثر ۶ ماهه صادر می‌شود. اگر شرایط لازم را داشته باشید این تاریخ تمدید خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر مواد اولیه‌ای که نیاز دارید باید به طور مداوم وارد شوند نمی‌توانید از مجوز موردی استفاده کنید و باید اقدامات لازم جهت دریافت کارت بازرگانی را انجام دهید.
 • اگر شما هم جواز تاسیس یا پروانه بهره ‌برداری از معادن سرتاسر کشور را داشته باشید می‌توانید با استفاده از آن برخی از کالاها را بدون کارت بازرگانی از گمرک ترخیص کنید. در این حالت دیگر نیاز به ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران را ندارید.

در هر دو صورت سازمان‌های مربوطه باید سوابق افراد را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنند که تاکنون برای این فرد، مجوز موردی صادر نشده است تنها در این صورت است که می‌توان عملیات ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی را انجام داد.


بیشتر بخوانید: ترخیص لوازم خانگی


مراحل دریافت کارت بازرگانی

اگر کارت بازرگانی داشته باشید، عملیات ترخیص کالای شما از گمرک سریعتر انجام می‌شود و دیگر نیازی نیست با ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران برای خود دردسر درست کنید. شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که کارت بازرگانی چگونه بگیریم؟

کارت بازرگانی چگونه بگیریم

برای دریافت کارت بازرگانی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا باید در سامانه جامع تجارت ایران به آدرس https://ntsw.ir/ وارد شده و سپس گزینه ثبت نام را انتخاب نمایید.
 2. در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود، اطلاعات هویتی خود را وارد کرده و آن را ذخیره کنید.
 3. مدارک مربوط به دریافت کارت بازرگانی مانند فرم تکمیل شده، عکس پرسنلی، کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی، گواهی عدم سوء پیشینه، آخرین مدرک تحصیلی، کد اقتصادی و اجاره‌نامه یا سند ملکی خود را در این سامانه بارگذاری نمایید.
 4. پس از آن باید گواهی امضای خود را در فرمی تکمیل کرده و به صورت الکترونیکی به سامانه جامع تجارت ایران تحویل دهید.
 5. تمامی افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود به این سامانه وارد شده و از روند بررسی مدارک خود مطلع شوند. اگر تمامی مدارک شما کامل باشد با استفاده از پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد و در صورت نقص مدارک نیز مراتب به اطلاع شما رسانده می‌شود.
 6. در صورت تایید پرونده باید در دوره‌های آموزشی که به صورت اینترنتی برگزار می‌شود، شرکت کنید.
 7. دو تا سه روز بعد از اتمام دوره آموزشی، کارت بازرگانی شما صادر شده و به آدرسی که به سازمان اعلام کرده‌اید ارسال می‌گردد.
 8. مدت زمان ارسال کارت شما با استفاده از پست بین ۵ تا ۷ روز کاری است.
 9. به منظور جلوگیری از ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران، این کارت تنها به صاحب آن تحویل داده می‌شود و در صورتی که شما در زمان مراجعه پست، حضور نداشته باشید بسته به اتاق بازرگانی برگشت داده می‌شود و باید مجدداً درخواست ارسال مدارک را به سازمان تحویل دهید.

بیشتر بخوانید: ترخیص در بوشهر


واردات با کارت بازرگانی دیگران مجاز است یا نه؟

از آنجایی که بسیاری از دلالان و سودجویان با استفاده از کارت بازرگانی افراد بدون سابقه اقدام به واردات بی‌رویه کالاهای مصرفی می‌نمایند، واردات با کارت بازرگانی دیگران غیر مجاز بوده و جرم تلقی می‌شود زیرا دولت نمی‌تواند مالیات بر درآمد را از این افراد اخذ کند.

از آنجایی که درآمد افراد عادی تا حدودی مشمول قوانین معافیت مالیاتی می‌شود ممکن است حقوق دولت در ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران، ضایع شود. به همین دلیل هرگونه اجاره، خرید، فروش و استفاده از کارت بازرگانی دیگران برای واردات کالا غیر مجاز است.

واردات با کارت بازرگانی دیگران

سودجویان برای وارد کردن کالاها به ازای هر قلم مبلغ اندکی را به صاحب کارت بازرگانی پرداخت می‌کنند اما از آن طرف با استفاده از فرارهای مالیاتی درآمدهای هنگفتی را به دست می‌آورند. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که باید الزام کارت بازرگانی از واردات و صادرات کشور حذف شده و قوانین دیگری جایگزین آن شود.


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز ترخیص کالا


قوانین اجاره کارت بازرگانی

همانطور که در قسمت‌های قبل نیز به آن اشاره شد بسیاری از سودجویان، افراد کم درآمد را فریب داده و آن‌ها را به دریافت کارت بازرگانی ترغیب می‌کنند. سپس از این کارت برای واردات و ترخیص کالا از گمرک استفاده خواهند کرد. ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران یکی از راه‌هایی فرار مالیاتی برای دلالان و کلاهبرداران است.

زمانی که بدهی‌های فرد تجمیع می‌شود و سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات خود به دارنده کارت مراجعه می‌کند متوجه می‌شود که این فرد بسیار کم درآمد بوده و توانایی پرداخت مالیات را ندارد. معمولاً سودجویان با ارائه مدارک سوری اقدام به فریب افراد کم درآمد کرده و از آنها سوء استفاده می‌کنند. پس بهتر است به هیچ عنوان به دنبال اجاره کارت بازرگانی نباشید و از راه درست درآمد به دست آورید.

کلام پایانی

اگر شما با راهکارهای قانونی واردات انواع کالا آشنا باشید می‌توانید بدون نیاز به ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران و به صورت کاملا قانونی، اقلام مورد نظر خود را به کشور وارد کنید. در این زمینه کارشناسان بازرگانی گزدرازی آماده ارائه مشاوره رایگان به شما مشتریان عزیز هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید تا ما انواع روش های قانونی ترخیص کالا را به شما بگوییم.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط