آنچه در این مقاله میخوانید

اظهارنامه گمرکی چیست؟

12 / 09 / 1402

آیا شما صاحب یک شرکت واردات یا صادرات هستید؟ آیا می‌دانید که برای ترخیص کالا از گمرک، نیاز به اسناد و مدارک معتبری دارید؟ درمورد اظهار نامه گمرکی چه می دانید؟ اظهارنامه گمرکی، یکی از اسنادی است که بدون آن، ترخیص کالا امری غیرممکن می باشد... در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع همه چیز را با شما در میان بگذاریم.


برای دریافت خدمات واردات و صادرات کالا با مشاوران بازرگانی گزدرازی در ارتباط باشید.


اظهارنامه گمرکی چیست؟

در پاسخ به سوال اظهارنامه گمرکی چیست باید گفت یک سند رسمی است که برای توضیح وضعیت کالاها هنگام عبور از مرزهای داخلی استفاده می‌شود. این سند معمولاً توسط صادرکننده یا واردکننده کالا یا نماینده آن‌ها در گمرک تهیه شده و هدف اصلی آن ارائه اطلاعات مربوط به نوع، مقدار و ارزش، شماره ثبت سفارش، کشور سازنده، شماره بارنامه حمل، مبلغ های پرداختی جهت گمرکی کالاها و ... است که به گمرک وارد شده یا از آن خارج می‌گردد. همچنین این سند برای اعلام مالیات و عوارض مورد نیاز برای کالاها استفاده می‌شود و می‌تواند مبدأ و مقصد یک کالا را نیز نشان دهد. برای دریافت مشاوره بازرگانی و گمرکی بر روی کلیک نمائید. 

اظهارنامه گمرکی یک ابزار بسیار مهم در تجارت بین المللی است. این سند به صورت الکترونیکی یا بر اساس قوانین و مقررات گمرکی هر کشور تهیه و ارائه می‌گردد. مهم‌ترین استفاده از اظهارنامه در تجارت بین المللی این است که به گمرک اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد ورود یا صادرات کالاها را می‌دهد. به علاوه، اظهارنامه گمرکی به واردکنندگان کمک می‌نماید تا برآورد هزینه‌های مالیاتی برای کالاها را ساده تر انجام دهند و به درستی پرداخت کنند تا در این بخش مشکلی سر راهشان قرار نگیرد.

شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی چیست

شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی چیست

شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی یک کد 8 رقمی است که برای هر اظهارنامه گمرکی به صورت جداگانه صادر شده و برای شناسایی و ردیابی اظهارنامه‌ها در سیستم‌های گمرکی استفاده می‌شود. هر اظهارنامه گمرکی شامل اطلاعاتی مانند نوع کالا، مقدار و ارزش آن، کشور مبدا و مقصد و سایر اطلاعات مربوط به تراکنش تجاری است. شماره کوتاژ این اظهارنامه ها به عنوان یک رقم منحصر به‌ فرد برای هر کدام از آنها استفاده شده و به گمرک و سایر مراجع مربوطه کمک می‌نماید تا اظهارنامه‌ها را به راحتی پیدا کنند و به آن‌ها دسترسی‌های لازم را داشته باشند. این شماره همچنین برای پیگیری و کنترل تراکنش‌های تجاری و حسابرسی‌های گمرکی استفاده می‌شود.

اظهارنامه گمرکی صادرات

اظهارنامه گمرکی صادرات، از جمله اسناد مهمی است که توسط صادرکنندگان برای تأیید صحت و قانونی بودن فرآورده‌ها یا کالاهای صادر شده ارائه می‌گردد. این اظهارنامه در سراسر جهان قابل استفاده است و هدف اصلی آن تضمین کالاها و فرآورده‌های صادر شده مطابق با مقررات گمرکی و قوانین جاری کشور مبدا است. اظهارنامه گمرکی صادرات شامل اطلاعاتی مانند نام و آدرس صادرکننده، مشخصات کالا، تعداد، قیمت و همچنین اطلاعات مربوط به محل بارگیری و مقصد نهایی کالا می‌باشد. این اظهارنامه به عنوان اسناد اصلی در فرآیند صادرات استفاده شده و برای اخذ مجوزها و تسهیل در گذراندن طرح‌های تجاری از آن‌ها استفاده می‌شود.

اظهارنامه صادراتی چیست؟

صادرات کالاها بخش مهمی از تجارت بین‌المللی می‌باشد و برای انجام این فعالیت، اظهارنامه صادراتی باید تهیه و ارائه گردد. یکی از موارد مهم در این اظهارنامه، معرفی کردن محصول است. با معرفی محصول، اطلاعات مربوط به آن شامل واحد اندازه‌گیری، وزن، ارزش و سایر مشخصات آن باید ذکر شود. این اطلاعات به منظور ارزیابی کالا توسط مقامات گمرکی و رسیدگی به امور ترخیص کالا استفاده می‌شود؛ بنابراین، استفاده از روش‌های ایمن‌سازی اظهارنامه‌ها می‌تواند در جلوگیری از هرگونه تقلب و ارائه اطلاعات نادرست در اظهارنامه مفید باشد.

بعد از ارزیابی کالا و تایید صحت اطلاعات، کالا ترخیص می‌شود و به اماکن گمرکی انتقال می‌یابد. در این اماکن، کالا به منظور نگهداری و آماده‌سازی برای صادرات قرار داده می‌شود. در برخی موارد، ممکن است که کالاها به انبارهای دیگری در داخل گمرک منتقل شوند. در هر صورت، برای قرار دادن محصولات در اماکن گمرک، لازم است که فرایند اظهارنامه صادراتی در گمرک به درستی انجام و اطلاعات مورد نیاز به صورت صحیح و کامل در اظهارنامه وارد شده باشد. در غیر این صورت، ممکن است که مشکلاتی در فرایند ترخیص و صادرات کالا به وجود آید.


بیشتر بخوانید: تشریفات گمرکی


اظهارنامه گمرکی صادرات

آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی

تنظیم اظهارنامه گمرکی یکی از مهم‌ترین مراحل در فرآیند واردات و صادرات کالاها است. اظهارنامه گمرکی به عنوان یک سند رسمی و حقوقی، برای اعلام مشخصات کالاها و اطلاعات مربوط به واردات یا صادرات آن‌ها به کار برده می شود. این سند شامل اطلاعاتی از قبیل نوع کالا، مقدار، ارزش، کشور مبدأ یا مقصد، شرایط تحویل و... است.

برای تنظیم اظهارنامه گمرکی باید به شرح زیر اقدام کرد:

  1. در ابتدا باید اطلاعات مربوط به کالای وارد یا صادر شده جمع‌آوری شود.
  2. سپس این اطلاعات باید به صورت الکترونیکی در سامانه امور گمرکی به آدرس EPL.irica.gov.ir ثبت گردد.
  3. سازمان گمرک با بررسی اطلاعات و اسناد ارسالی، اظهارنامه را تأیید یا رد می‌کند.
  4. در صورت تأیید اظهارنامه شماره کوتاژ دریافت و در مراحل بعدی در واردات یا صادرات استفاده شود

تنظیم اظهارنامه گمرکی نیازمند دقت و دانش فنی است. اشتباه در تنظیم اظهارنامه می‌تواند منجر به تأخیر در ترخیص کالا، پرداخت جریمه یا حتی مسائل قضایی شود؛ بنابراین، تأمین منابع انسانی مجرب و آموزش کافی در زمینه تنظیم اظهارنامه گمرکی، اهمیت بالایی دارد. همچنین، با توجه به تغییرات قوانین و مقررات گمرکی، نیاز به بروز رسانی دانش در این زمینه احساس می‌شود.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از گمرک بندر بوشهر


مراحل انجام اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی یکی از مراحل مهم در فرآیند واردات و صادرات کالاها است. این اظهارنامه به صورت الکترونیکی توسط شرکت‌های وارد یا صادر کننده تهیه و به گمرک ارائه می‌شود. مراحل انجام اظهارنامه گمرکی شامل موارد زیر است:

  1. اولین مرحله در انجام اظهارنامه گمرکی، تهیه اسناد مورد نیاز است. این اسناد شامل ثبت سفارش، فاکتورهای خرید و پکینگ لیست یا لیست عدلبندی، برگه‌های حمل ‌و نقل، بارنامه، بیمه نامه و سایر مدارک مربوطه می‌باشد. این اسناد باید به دقت تهیه شده و هر گونه اشکال در آن‌ها می‌تواند باعث تاخیر در انجام اظهارنامه گمرکی شود.
  2. در مرحله بعدی، اطلاعات مربوط به کالاها و مقدار آن‌ها وارد سامانه گمرکی می‌شود. این اطلاعات شامل نام و نوع کالا، کد تعرفه گمرکی، مقدار واحد، قیمت و نرخ گمرکی است. در این مرحله باید به دقت اطلاعات را وارد نمایید؛ زیرا هرگونه اشتباهی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در گمرک شود.
  3. پس از وارد کردن اطلاعات، سامانه گمرکی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و در صورت عدم مغایرت، اظهارنامه گمرکی تکمیل و صادر می‌شود.

مدارک لازم برای ثبت اظهارنامه گمرکی

برای ثبت اظهارنامه گمرکی، به موجب اثبات صحت و قانونی بودن اطلاعات و اظهارات کالا، نیاز به تهیه و ارائه یک سری مدارک و اسناد دیگر نیز دارید. این مدارک شامل بارنامه کالا، ترخیصیه، بیمه‌نامه، گواهی مبدا، فاکتور، پیش فاکتور یا پروفرما، تمامی مجوزهای قانونی، پکینگ لیست، مجوز ثبت سفارش، وکالت‌نامه رسمی (در صورت نیاز به تنظیم و اظهار کالا توسط نماینده قانونی صاحب کالا)، کپی کارت بازرگانی، کاتالوگ و بروشور، لیست عدل ‌بندی، پروانه بهره‌برداری و پروانه صادراتی می‌شود.

این مدارک و اسناد به عنوان شواهدی مهم برای تأیید صحت و قانونی بودن اطلاعات و اظهارات مربوط به کالای مورد نظر شما در اظهارنامه گمرکی استفاده می‌شوند. به همین دلیل، حضور و ارائه این مدارک و اسناد هنگام ثبت اظهارنامه گمرکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


بیشتر بخوانید: واردات با کارت بازرگانی


ارائه اظهارنامه گمرکی توسط موسسه گزدرازی

یکی از خدمات مهم در موسسه گزدرازی ارائه اظهارنامه گمرکی است. اظهارنامه گمرکی یک سند رسمی است که حاوی اطلاعات و جزئیات مربوط به کالاهای وارداتی یا صادراتی می باشد. این اظهارنامه به عنوان مدرکی قانونی برای اعلام وضعیت کالاها به مقامات گمرکی در کشورهای مختلف استفاده می‌شود. شرکت بازرگانی گزدرازی با تجربه و دانش فنی خود، وظیفه تهیه و تنظیم اظهارنامه گمرکی را بر عهده می‌گیرد و آن را در بالاترین سطح ممکن به مشتریان خود ارائه می‌دهد. نمونه اظهارنامه های گمرکی این مجموعه نشانه‌ای از کیفیت بالای خدمات آن است. برای این منظور با شماره‌های موجود در سایت در ارتباط باشید و از کارشناسان ما کمک بخواهید.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط