آنچه در این مقاله میخوانید

روش های ترخیص کالا از دبی

05 / 07 / 1402

از جمله فعالیت‌های اقتصادی مهمی که در سطح جهانی انجام می‌پذیرد تجارت بین‌المللی است. در این حیطه، ترخیص کالا یکی از مراحل اساسی و حیاتی بوده که در سیستم واردات کالاها از یک کشور به کشور دیگر انجام می‌گیرد. دبی، بر طبق قراردادهای بین‌المللی و قوانین و مقررات مربوطه، به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای ترخیص کالاها شناخته می‌شود. در این مطلب از شرکت بازرگانی گزدرازی قصد داریم تا به بررسی مهم‌ترین روش‌ های ترخیص کالا از دبی بپردازیم.

ترخیص کالا در دبی به چه معناست؟

جالب است بدانید که ترخیص کردن کالا از دبی به معنای انجام چندین فرآیند به خصوص و ویژه است که در آن نسبت به وارد یا صادر کردن کالاها از مرزها و گمرکات دبی اقدام می‌شود. دبی پایتخت امارات متحده عربی بوده و دارای دو بندر (از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین بنادر و مراکز گمرکی جهان)، به نام بندر جبل علی و بندر راشد است.

در فرآیند ترخیص کالا، اطلاعات و مدارک مربوطه که شامل مشخصات کالا، کشور سازنده، مقدار، نوع معامله و سایر اطلاعات مرتبط است جمع‌ آوری شده و اقدامات لازم برای رسیدگی به ترخیص کالا انجام می‌شود.

مقررات گمرکی جهت ترخیص نمودن کالاها از دبی بستگی به قوانین گمرکی امارات متحده و سایر قوانین مربوطه دارد.


بیشتر بخوانید: بهترین کالا برای واردات از دبی


روش های ترخیص کالا از دبی

روش های ترخیص کالا از دبی

چنانچه اشاره شد، دبی از دو بندر معروف و معتبر به نام‌های بندر جبل علی و بندر راشد برخوردار است. ترخیص کالا از بنادر جبل علی و راشد به شیوه‌ای که در ادامه بیان می‌کنیم، صورت می‌پذیرد:

ترانشیپ کالا از دبی

ترانشیپ کالا (Transhipment) مربوط به حمل‌ و نقل بین‌المللی کالاها است که از دبی و سایر بنادر دریایی انجام می‌شوند. ترانشیپ کالا به معنای انتقال بار به یک مقصد میانی و سپس به مقصد اصلی است. چنانچه هیچ‌گونه مسیر مستقیمی جهت حمل کالاها به مقصد نهایی وجود نداشته یا نیاز به تغییر وسیله حمل ‌و نقل (مانند کشتی، هواپیما، قطار یا تریلر) در طول سفر وجود داشته باشد، از ترانشیپ کالا استفاده می‌شود.

در این روش، کانتینر ورودی به مقصد نهایی می‌رسد و عملیات بارگیری به گونه‌ای انجام می‌شود که نیاز به عملیات گمرکی دیگری نباشد. ترانشیپ کالا از دبی توسط مجموعه‌های حمل ‌و نقل بین‌المللی انجام می‌شود و به ارسال کالاها به مقصد نهایی به صورت امن و به موقع کمک می‌کند.


بیشتر بخوانید: ترخیص از فرودگاه امام خمینی


ترانشیپ کالا از دبی

کراس استافینگ کالا

کراس استافینگ کالا به معنی جابجایی کالاها به کشورهای دیگر از طریق یک کشور سوم است و در این روش برخی از فرآیندهای گمرکی به منظور رسیدن بار به مقصد نهایی انجام می‌شود. این روش برای کالاهایی که نمی‌توانیم آن‌ها را به طور مستقیم به مقصد نهایی حمل کنیم بسیار کارآمد می باشد. در این روش، کالاها ابتدا به یک مقصد واسطه (مانند دبی) رهسپار شده و در نهایت به کشور مورد نظر هدایت می‌شوند.

در روش های ترخیص کالا از دبی به صورت کراس استافینگ، کانتینر ورودی به منطقه آزاد جبل علی یا CFS منتقل و محتویات آن در کانتینر جدید به همان صورت چیدمان کانتینر ورودی بارگیری می‌شود. استفاده از کراس استافینگ به دلایلی از جمله کاهش هزینه‌ها، کوتاه شدن زمان حمل ‌و نقل و افزایش کارایی در تجارت بین‌المللی صورت می‌گیرد.


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا


ری اکسپورت یا صادرات مجدد

صادرات مجدد که ترجمه ‌شده کلمه ری اکسپورت است، به فرآیندی گفته می شود که در آن کالاهایی که قبلاً به کشوری وارد شده‌اند، توسط شرکت‌های بازرگانی و تجاری مجدداً صادر می‌شوند. در روش ری اکسپورت کالاها، پس از خروج از انبار و تحویل به مقامات گمرکی در دبی، می‌توانید وجه تضمینی که پرداخت شده بود را پس بگیرید. نکته مهم در این خصوص این است که در این حالت، محاسبه مالیات بر ارزش افزوده انجام نمی‌شود.

ترخیص کالا به روش ری اکسپورت بیشتر به خاطر تولید بیش از نیاز و استفاده از تخفیفات و مالیات گمرکی در کشور مقصد و عدم نیاز به کالا در بازار انجام می‌شود. استفاده از روش صادرات مجدد در ترخیص کالا از دبی برای افرادی که به زمان بیشتری برای واردات کالا نیاز دارند روش بسیار مناسبی است.

با تکیه بر اصول این روش، بازرگانان می‌توانند پس از پرداخت عوارض گمرکی (5 درصد ارزش)، کالا را تا 6 ماه در انبارهای دبی نگهداری کرده و سپس با استفاده از وسایل حمل ‌و نقل مانند لنج یا کانتینر، به صادرات دوباره بپردازند.


بیشتر بخوانید: ترخیص بار از گمرک بوشهر


ری اکسپورت یا صادرات مجدد

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که تمایل دارید تجارتی شیرین با امارات متحده عربی علی الخصوص دبی را تجربه نمایید، پیشنهاد می کنیم حتما با تکنسین های متخصص ما در بازرگانی گزدرازی تماس بگیرید و هرآنچه در این مسیر پر پیچ و خم نیاز است بدانید را از کارشناسان ما بپرسید.

تلاش ما بر این است که بتوانیم با تکیه بر دانش و تجربه ای که در طی 15 سال بدست آورده ایم، در کوتاهترین زمان ممکن امور گمرکی شما را به سرانجام برسانیم.

نتیجه‌گیری

در این موضوع به بررسی روش های ترخیص کالا از دبی پرداخته شد. بدین ترتیب بازرگانان باید نسبت به بررسی مقررات و قوانین گمرک کشورهای هدف پیش از انجام صادرات و واردات بین‌المللی اقدام نمایند.

چنانچه قصد ترخیص کالا از دبی را دارید، می‌توانید از خدمات شرکت بازرگانی و گزدرازی در این زمینه استفاده کنید. شرکت بازرگانی گزدرازی با سال‌ها تخصص و تجربه در زمینه واردات، صادرات،مشاوره بازرگانی، ترخیص کالا و سایر امور گمرکی خدمات ارزنده‌ای را به شما هموطنان عزیز عرضه می‌کند‌.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط