آنچه در این مقاله میخوانید

تخلفات گمرکی

08 / 11 / 1402

تخلفات گمرکی اقداماتی است که بر خلاف مقررات گمرکی و قوانین مربوط به واردات است ،این تخلفات می تواند شامل عدم اظهار کالا ، کم ارزش کردن کالا ، برچسب گذاری اشتباه کالا ، قاچاق و سایر فعالیت هایی باشد که سعی در دور زدن عوارض گمرکی ، مالیات ها و مقررات دارند .

تخلفات گمرکی یکی از مباحث مهم و متداول در تجارت است که افراد بسیاری با آن درگیر می شود بطور کلی این تخلفات به فعالیت هایی گفته می شود که متضاد با قوانین و مقررات گمرکی است .

تخلفات گمرکی چیست؟

هر گونه اقدامی که بر خلاف قوانین و مقررات گمرک انجام شود، تخلفات گمرکی به حساب می‌آید. توجه به تخلفات گمرکی یکی از موضوعات مهمی است که پیش از آغاز مراحل واردات کالا و صادرات کالا باید به آن توجه داشت اغلب این تخلفات به دلیل عدم آگاهی از قوانین و مقررات گمرکی صورت میگیرد توجه داشته باشید در بسیاری از مواقع این تخلفات می تواند خسارت های جبران ناپذیری داشته باشد .

اگر می‌خواهید تخلفی مرتکب نشوید باید با یک شرکت معتبر برای انجام امور گمرکی قرارداد ببندید. بسیاری از تجار و بازرگانان به دلیل اطلاعات ناقصی که دارند، متحمل ضررهای جبران‌ناپذیری شده‌اند.


بیشتر بخوانید: پروانه صادراتی چیست؟


تخلفات گمرکی چیست؟

گمرک چیست ؟

گمرک یک نهاد دولتی است که مسئولیت اجرای قوانین مربوط به ترخیص کالا از گمرک ، اخذ حقوق و عوارض و مالیات ورود و خروج کالاها به کشور را دارد .

اگر تخلفی که صورت می‌گیرد مربوط به جنبه‌های مالی ورود کالا به گمرک باشد، در دسته حقوق گمرک خاص قرار می‌گیرد. یکی از موارد اعمال مالیات غیر مستقیم همین موارد مربوط به حقوق گمرکی خاص هستند که باید در کمیسیون‌های مربوطه به آن‌ها رسیدگی شود.

انواع تخلفات گمرکی

تخلفات امور گمرکی بیشتر در طول فرایند تشریفات گمرکی و فرایند ترخیص کالا برای کسب سود بیشتر اغلب صورت می گیرد . مهمترین تخلفات گمرکی عدم اظهار کالا یکی از رایج ترین تخلفات گمرک است براساس قانون امور گمرکی کلیه تجار و بازرگانان بایستی پس از ورود کالا به گمرک نسبت اظهار آن به گمرک اقدام نمایند در صورتی که در محموله،کالاهایی وجود داشته باشد و به عمدا یا سهوا به گمرک اظهار نشده باشد، مرتکب تخلف گمرکی عدم اظهار شده اید .

در پاره ای از مواقع تجار به دلیل عدم آگاهی از قوانین گمرکی یا با هدف کاهش حقوق و عوارض گمرکی ، کالای با ارزش گمرکی بالاتر را در اظهارنامه گمرکی ذکر نمی کنند و این موضوع باعث ارتکاب آنها به تخلفات در امور گمرکی می گردد و یا اینکه تعرفه دقیق کالا که شامل پرداخت حقوق عوارض گمرکی بر حسب ماخذ می باشد به صورت اشتباه به گمرک اظهار می گردد حال عمدا یا سهوا باشد مرتکب تخلف گمرکی شده اید .

انواع تخلفات گمرکی

اقدام عملی از دیگر تخلفات گمرکی

اقدام عملی یکی دیگر از تخلفات است که بسیاری از تجار با آن رو به رو می شوند این تخلف زمانی صورت می گیرد که کالای تجاری مجاز بدون ارائه اظهارنامه از گمرک خارج شود هم چنین در صورتی که کالای مجاز دیگری را به جای کالای وارد شده به گمرک اظهار نمایید مرتکب این تخلف شده اید.

ماده ۱۰۳ قانون امور گمرکی

در ماده ۱۰۳ امور گمرکی ذکر شده است که تمامی کالاهایی که از طریق مسیرهای هوایی و دریایی به کشور ایران وارد می‌شوند باید مراحل مربوط به امور گمرک را به طور کامل انجام دهند. به طور مثال کشتی‌ها باید در اسکله‌های مجاز پهلو گرفته و محموله آنها از نظر امور گمرکی بررسی گردد.

همچنین هواپیماها باید محموله خود را در یکی از فرودگاه‌های مجاز تخلیه کرده و تشریفات گمرکی مربوط به آن را انجام دهند. این قانون برای ایجاد مسیری امن برای حمل‌ونقل کالا و جلوگیری از قاچاق آن در مرزهای کشور تدوین شده است. مسیرهای مجاز برای واردات کالا از هواپیما یا کشتی توسط وزارت کشور تعیین می‌شود.

جلوگیری از تخلفات گمرکی با بازرگانی گزدرازی

اگر شما هم می‌خواهید به هیچ عنوان درگیر تخلفات گمرکی نشوید باید با بازرگانی معتبری مانند گزدرازی قرارداد همکاری منعقد کنید. در این بازرگانی کارشناسانی آشنا با قوانین مقررات گمرکی فعالیت می‌کنند و به شما برای طی کردن مسیر درست واردات و یا صادرات کالا کمک خواهند کرد.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط