آنچه در این مقاله میخوانید

هزینه ترخیص کالا از گمرک

08 / 07 / 1402

اگر در حیطه صادرات و واردات کالا فعال هستید باید یکی از دغدغه‌های شما به عنوان صاحب کسب و کار، هزینه ترخیص کالا از گمرک باشد. ترخیص کالا از گمرک علاوه بر اینکه راهی پر پیچ و خم است که نیازمند انجام شدن توسط متخصصان این حوزه را دارد، شامل هزینه‌هایی نیز می شود که باید درمورد آن به طور مفصل بدانید. در این مطلب از بازرگانی گزدرازی قصد داریم شما را با موارد مؤثر روی این هزینه و بهترین زمان محاسبه آن آشنا کنیم.

اهمیت توجه به هزینه‌های ترخیص کالا از گمرک

برای تجار و صنعتگران اهمیت درک دقیق هزینه‌های ترخیص کالا بسیار مهم است. دانستن موشکافانه درمورد این هزینه‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا قیمت نهایی کالا‌های خود را به طور دقیق تعیین کنند و از سودآوری تجارت خود اطمینان حاصل نمایند. همچنین، آگاهی از هزینه‌های مرتبط با ترخیص کالا به تاجران این امکان را می‌دهد تا در صورت لزوم، استراتژی‌های مناسب را برای کاهش این هزینه‌ها مانند اخذ مجوز‌های مورد نیاز در سریع‌ترین زمان و تعیین ارزش و تعرفه دقیق کالا و با برنامه‌ریزی جهت ترخیص اتخاذ نمایند.

برای ترخیص کالا از گمرک دبی و دریافت مشاوره بازرگانی و گمرکی از طریق راه های ارتباطی درج شده با ما در ارتباط باشید.

در نهایت، لازم است این نکته را متذکر شویم که هزینه ترخیص کالا از گمرک تأثیری مستقیم بر هزینه‌های تولید، قیمت نهایی کالا‌ها و به سود رساندن تجارت دارد. بنابراین، تجار و صنعتگران باید به دقت این هزینه‌ها را محاسبه و در برنامه‌ریزی مربوط به تجارت خود در نظر بگیرند تا بتوانند بهره وری خود را حفظ نموده و رقابت‌پذیر باشند.

هزینه ترخیص کالا از گمرک

نحوه محاسبه هزینه ترخیص کالا

یکی از موارد مهم در تجارت بین‌الملل، هزینه ترخیص کالا از گمرک است که برای واردات کالا‌ها به هر کشوری باید در نظر گرفته شود. هزینه ترخیص کالا می‌تواند نشات گرفته از چندین عامل مختلف باشد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

گمرک

هزینه‌هایی که برای ترخیص کالا‌ها از سوی گمرک تعیین می‌شود را هزینه ترخیص کالا می‌گویند. این هزینه‌ها ممکن است شامل مالیات و عوارض ورودی، هزینه‌های ترخیص گمرکی و مواردی از این دست باشند.

بیشترین سؤال‌هایی که از مشاوران گروه بازرگانی گزدرازی در طول روز می‌پرسند این است که دقیقاً هزینه ترخیص کالا از گمرک چگونه و بر اساس چه مواردی تعیین می‌شود. در ادامه در این مورد توضیح می‌دهیم.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا با کارت بازرگانی دیگران


نحوه محاسبه قیمت ترخیص کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا از گمرک به چند عامل مختلف بستگی دارد؛ بعضی از هزینه‌ها قابل پیشگیری بوده و برخی از هزینه‌های هر قسمت طبق تعرفه تعیین شده می‌باشد که ما بصورت خلاصه به توضیح آن می‌پردازیم.

حقوق ورودی

حقوق ورودی کالا بر اساس مأخذ تعیین شده در کتاب مقررات و صادرات اخذ می‌گردد. لازم به ذکر است همه ساله با توجه به نیاز داخل کشور و بررسی آن توسط مجموعه متخصصین وزارت صنعت و معدن و دولت این کتاب دست خوش تغییراتی می‌گردد که مطابق با نیاز‌های روز بوده و آپدیت سالیانه دارد.

در خصوص حقوق ورودی لازم است بدانید که این حقوق ورودی شامل %۴۰ ارزش گمرکی به اضافه سود بازرگانی می‌باشد. همچنین حاصل ضرب ارزش کل کالا، نرخ ارز و تعرفه (مأخذ) به شما، حقوق گمرکی قابل پرداخت را نشان می‌دهد. این امر از جمله موضوعاتی است که بسیار حساس و پیچیده بوده و در مجموعه بازرگانی گزدرازی با بالاترین دقت برایتان انجام می‌شود.

سود بازرگانی

میزان این سود هر ساله توسط دولت تعیین می‌شود؛ در واقع می‌توان گفت که سود بازرگانی یک نوع مبلغ دریافتی برای واردات یا صادرات قطعی است که توسط گمرک دریافت می‌گردد.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از گمرک امام خمینی


هزینه ترخیص کالا از گمرک چگونه محاسبه می شود؟

مالیات و ارزش افزوده

اگر می‌خواهید در خصوص مالیات بر ارزش افزوده به طور دقیق‌تری بدانید باید به شما بگوییم که به میزان %۴ مالیات علی الحساب بصورت سیستمی (در صورتی که شرکت وارد‌کننده جز مودیان خوش حساب نباشد) اخذ می‌گردد. در نهایت ۶ و ۹ % مالیات در اظهارنامه گمرکی محاسبه و توسط گمرک گرفته می‌شود.

انبارداری

انبارداری یکی دیگر از بخش‌های مربوط به هزینه ترخیص کالا از گمرک است. در این خصوص باید بدانید که وقتی کالایی وارد کشور می‌شود، در انبار‌های مرتبط به خود بر اساس وزن، تعداد روز‌های ماندگاری، ارزش کالا و... محاسبه و اخذ می‌گردد.

عوارض گمرکی

برخی دیگر از هزینه‌ها هستند که تحت عنوان عوارض گمرکی در محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک تأثیر‌گذار هستند. این عوارض هزینه‌هایی از جمله هزینه مربوط به هلال احمر، محیط زیست و... را شامل می‌شود. اگر بخواهیم درخصوص عدد دقیق عوارض گمرکی بگوییم باید بدانید که این عوارض هرکدام به میزان ۱ درصد از ارزش کالا محاسبه شده و از صاحب کالا دریافت می‌گردد.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از گمرک بازرگان


بهترین زمان محاسبه هزینه ترخیص کالا از گمرک

ارزش کالا

ارزش کالا یکی از نکات مهمی است که در خصوص تعیین هزینه ترخیص کالا باید به آن توجه داشت. درواقع باتوجه به موارد مختلفی از جمله بیمه و قیمت خود کالا باید بخشی از هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا از گمرک را مشخص کرد. البته لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید در این خصوص به طور دقیق‌تر بدانید، بهتر است با کارشناسان ما در بازرگانی گزدرازی تماس حاصل نموده و جهت کسب اطلاعات بیشتر از‌ ایشان راهنمایی و کمک بخواهید.

سایر موارد

علاوه بر هزینه‌های فوق، تعرفه‌های دیگری مانند حمل و نقل داخلی کالا از گمرک تا مقصد نیز باید در نظر گرفته شود. این هزینه‌ها ممکن است بر اساس فاصله، وزن و حجم کالا محاسبه شوند و صد البته متغیر باشند.

با در نظر گرفتن این عوامل، می‌توان هزینه ترخیص کالا از گمرک را محاسبه کرد. این هزینه ممکن است در هر مورد متفاوت بوده و لازم است با دقت و دانش کافی محاسبه شده تا از هزینه‌های غیر ضروری جلوگیری شود.


بیشتر بخوانید: ترخیص از بوشهر


نتیجه‌گیری

در این مطلب از گروه بازرگانی گزدرازی شما را با عوامل تأثیرگذار روی هزینه ترخیص کالا از گمرک آشنا کرده و زمان مناسب آن را بیان نمودیم. در صورتی که نیازمند مشاوره در این زمینه هستید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. تمام تلاش ما بر این است که کار صادرات یا واردات را برایتان به امری دلچسب و بدون دغدغه تبدیل نماییم تا بتوانید با خیالی آسوده در حرفه و کسب و کارتان به کسب سود دست یابید.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط