آنچه در این مقاله میخوانید

ترخیص پارچه

12 / 02 / 1403

ترخیص پارچه و واردات آن به دلیل اینکه تولیدات داخلی تامین کننده نیاز اساسی کشور نیست از نیازهای ضروری ایران است. همچنین پارچه کالایی بسیار پر کاربرد بوده که به دلیل تقاضای بالای جمعیت مصرف کننده داخلی، واردات آن برای تجار بسیار سودآور است.

جالب است بدانید که حدود 50% از پارچه های مصرفی در ایران مانند پارچه برای پوشاک و یا پارچه رومبلی وارداتی هستند. ایران از کشورهای پر مصرف پارچه است، به همین دلیل تولید داخلی کفایت نیاز کشور را نمی دهد. از طرفی استهلاک ماشین آلات نساجی داخلی افزایش یافته و به همین دلیل بخشی از پارچه مورد نیاز کشور از طریق واردات کشور هایی مانند چین، ترکیه، پاکستان، امارات و ایتالیا تامین می گردد.

بیشترین واردات پارچه از مرزهای دریایی، مرغوب ترین نوع پارچه از ترکیه و بالاترین میزان ورود پارچه از چین انجام می شود. در این مطلب از وب سایت بازرگانی گزدرازی شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

برای ترخیص کالا از گمرک و دریافت مشاوره و بازرگانی با ما در ارتباط باشید.

ترخیص و واردات انواع پارچه از گمرک

به صورت کلی انواع پارچه به 2 دسته طبیعی و مصنوعی طبقه بندی می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

پارچه های طبیعی

این دسته از پارچه ها با مواد موجود در طبیعت و موادی که منبع حیوانی دارند تولید می شود، مانند موارد زیر:

 • پشم حیوانات
 • چرم و جیر تهیه شده از پوست حیوانات
 • خز که از مو حیوانات گرفته شده
 • پنبه یا الیاف پنبه
 • ساقه های کتان که پارچه جنس کتان از آن تولید می شود
 • ابریشمی که از پیله ابریشم به دست می آید

پارچه های مصنوعی

این دسته از پارچه ها با استفاده از مواد شیمیایی و معدنی تولید شده اند که کاربرد های مختلفی دارد. ارزان تر از پارچه های طبیعی بوده و در ضمن از دوام بالایی برخوردار هستند.

جالب است بدانید که برای تولید پارچه های کامپوزیت از مواد طبیعی و مصنوعی با درصدهای متنوع استفاده می کنند. برای مثال جنس ویسکوز و پلی استر از محبوب ترین نمونه پارچه های مصنوعی هستند.

معمولا پارچه ها به دلیل داشتن تنوع بالا بر اساس نوع بافت و کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند همچنین لازم است قبل از خرید نهایی به آزمایشگاه گمرک تحویل داده شود تا پس از انجام آزمایش های دقیق مطابق با استاندارد ها جهت بررسی نوع جنس پارچه و از چه الیافی تشکیل شده و تعیین تعرفه و ارزش دقیق کالا جهت جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافه و تسریع در تشریفات گمرکی جهت ترخیص .

ترخیص پارچه از گمرک

اهمیت و ضرورت واردات و ترخیص انواع پارچه چیست؟

به دلیل اینکه هنگام تحریم اقتصادی ایران امکان ورود ماشین آلات صنعتی و مدرن نساجی به داخل کشور وجود نداشت ضمن اینکه بیشتر ماشین آلات، قدیمی و دچار فرسودگی شده بودند، تولید پارچه در کشور با کاهش چشمگیری مواجه شد و هزینه ی تولید آن بسیار بالا رفت.

به صورت کلی ترخیص انواع پارچه از گمرک دارای مراحل سخت و پیچیده ای است. اما بسیاری از دلایل مانند تقاضا بالای مردم، تجار را برای واردات پارچه ترغیب کرد.

ترخیص پارچه چه شرایطی دارد؟

باید بگوییم که شرایط و مراحل ترخیص پارچه بسیار تخصصی است؛ ضمن اینکه به دقت و مهارت بالایی احتیاج دارد. به همین دلیل در صورت نداشتن تخصص کافی ممکن است وارد کنندگان و یا تجار دچار ضرر و زیان های سنگین و غیر قابل جبران شوند.

در ادامه به بررسی مهم ترین شرایط برای شرکت واردات پارچه می پردازیم:

 • برخورداری از کارت بازرگانی
 • لازم است نمونه پارچه به آزمایشگاه گمرک برای بررسی و شناسایی جنس و ارزش پارچه همچنین تعیین کد تعرفه برای واردات ارسال شود.
 • ثبت سفارش کالا و پارچه مورد نظر اخذ گردد
 • برای واردات پارچه و ترخیص پارچه مبلی لازم است گمرک تخصصی انتخاب شود. به طور مثال بوشهر
 • پس از دریافت اسناد حمل لازم است اظهارنامه گمرکی در سامانه EPL ثبت گردد
 • ارزیابی کالا و نمونه برداری جهت آزمایشگاه و استاندارد
 • پس از تائید کارشناس در خصوص ارزش و تعرفه اظهار و اخذ مجوزهای مورد نیاز حقوق ورودی (گمرکی کالا)
 • پرداخت 4% مالیات الالحساب
 • اقدام جهت بارگیری و خروج کالا بعد از تائید مجدد ارزیابی و کارشناس درب خروج گمرک

کد تعرفه گمرکی پارچه

هر نوع پارچه دارای کد تعرفه گمرکی یا HS Code است که بر اساس سیستم جهانی تعیین می‌شود. این کد‌ها به صورت جهانی تعیین شده و برای شناسایی و تعریف نوع محصولات در تجارت بین المللی استفاده می‌شوند. کد تعرفه 5280 الی تا 6006900 برای همه نوع پارچه قرار داده شده است که باتوجه به نوع پارچه وارداتی‌تان ذیل یکی از ردیف های تعرفه طبقه بندی میگردد.


بیشتر بخوانید: ترخیص چرم مصنوعی


تعرفه واردات پارچه

ترخیص پارچه از گمرکات اختصاصی

برای ترخیص و واردات پارچه فیلترها و اولویت های به خصوص و دقیقی وجود دارد و برخی از شهرها مانند آبادان، بوشهر، خوی، جلفا، چابهار، زاهدان، کیش و تهران برای واردات پارچه مجوز قانونی دارند. اما لازم است وارد کنندگان به صورت مرتب از قوانین وضع شده اداره گمرک اطلاع حاصل نمایند؛ زیرا قوانین موجود برای این کار در برخی زمانها تغییر می کند.

لازم به ذکر است که قیمت پارچه برای ترخیص کالا با توجه به جنس و کاربرد آن متفاوت است. همچنین پس از ورود پارچه بایستی به نزدیک ترین گمرک تخصصی منتقل شود.

ترخیص پارچه مبلی

ترخیص پارچه مبلی یک فرآیند حیاتی در صنعت مبلمان است که برای واردات پارچه‌های مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترخیص پارچه مبلی نیازمند دقت و دانش در حوزه حقوق و مقررات گمرکی است تا بتوان این فرآیند را به خوبی انجام داد.

ابتدا باید پارچه مبلی مورد نیاز را از کشور خارجی وارد کنید و سپس مراحل گمرکی مربوط به ترخیص را انجام دهید. در این مراحل، باید اظهارنامه گمرکی کالا را تهیه نمایید و اطلاعات لازم را ارائه دهید. سپس باید مالیات و هزینه‌های صادرات مربوط به این نوع پارچه را پرداخت کنید. از آنجایی که این کار بسیار حساس می باشد، بهتر است پیش از هر اقدامی با کارشناسان ما در بازرگانی گزدرازی تماس بگیرید و اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا


واردات و ترخیص پارچه از گمرک

اظهار نامه واردات پارچه چیست؟

از مهم ترین مراحل فرایند ترخیص و واردات پارچه می توان به تکمیل اظهارنامه اشاره کرد. همچنین تجار و وارد کنندگان لازم است فرم های مربوط به ترخیص کالا را با دقت لازم تکمیل کرده و به اداره گمرک ارائه دهند.

فرم ها باید بر اساس واقعیت کالا توسط وارد کنندگان تکمیل شود، زیرا در صورت هر گونه مغایرت واردکنندگان متحمل ضرر و جرایم سنگین مالی می شوند.

واردات و ترخیص پارچه در بازرگانی گزدرازی

در این مطلب از بازرگانی گزدرازی تلاش کردیم اطلاعات بسیار جامع و کاربردی را درباره ترخیص پارچه و واردات آن همچنین تمام شرایط مربوطه از جمله قوانین اداره گمرک، تعرفه و شرکت های وارد کننده انواع پارچه و ... را در اختیار شما مخاطبان محترم قرار دهیم تا بتوانید در شرایط مناسب تر اقدام به واردات و تجارت پارچه با با سود زیاد داشته باشید. بازرگانی گزدرازی با بیش از 15 سال سابقه و پرونده‌های موفق گمرکی، توانسته است تاکنون به تمام تجار و بازرگانانی که قصد دارند به سادگی هرچه تمام تر امور گمرکی‌شان را انجام دهند کمک کند تا این راه به سادگی طی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، همین حالا با مجموعه گزدرازی تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط