آنچه در این مقاله میخوانید

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

10 / 07 / 1402

در دنیای امروز زمان یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین دارایی‌های هر فرد است که به سرعت در حال گذر می‌باشد. این موضوع علی الخصوص برای تجار اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. یکی از اولین سؤالاتی که بازرگانان همیشه از مشاورین بازرگانی می‌پرسند مدت زمان ترخیص کالا از گمرک است.

این موضوع حیاتی و بسیار مهم اگر به درستی اعلام شود می‌تواند کمک شایانی به افزایش سود دهی تجار نماید. پس خوب است بدانید که موفق‌ترین تاجر‌ها آن‌هایی هستند که پروژه‌های تجاری خود را در سریع‌ترین زمان ممکن از گمرک ترخیص و به بازار هدف عرضه می‌نمایند. علاوه بر انجام امور در سریع‌ترین زمان، کاهش هزینه ترخیص کالا از گمرک از جمله عوامل تأثیرگذار می‌باشد.

در این خصوص می‌توانید به مجموعه گزدرازی اعتماد کنید و امور مربوط به ترخیص کالا را به ما بسپارید تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن در بالاترین کیفیت ترخیص کالایتان را انجام دهیم. برای دریافت خدمات مشاوره امور گمرکی با ما در ارتباط باشید.

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

اما در خصوص پاسخ به این سؤال که ترخیص کالا چه میزان زمان لازم دارد باید بگوییم که این امر معمولاً حداقل یک هفته زمان می‌برد. البته باید توجه داشته باشید که برای بعضی از کالا‌ها می‌تواند این پروسه نیز سریع‌تر به سرانجام برساند.

توجه داشته باشید ما درباره حداقل مدت زمان ترخیص کالا از گمرک صحبت کردیم، درواقع اگر شما آشنایی لازم را با فرایند‌های قانونی و روال ترخیص کالا‌ها نداشته باشید احتمالاً کالایتان هفته‌ها در انبار گمرک می‌ماند و کار ترخیص برایتان به روندی دشوار و پیچیده تبدیل خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد می‌گردد جهت تسریع در تشریفات گمرکی و ترخیص کالای خود با شرکت‌هایی که در این خصوص بصورت تخصصی فعالیت دارند همکاری کنید.

عوامل مؤثر بر مدت زمان ترخیص کالا از گمرک

همانطور که گفته شد مدت زمان ترخیص یک کالا حداقل یک هفته به طول می انجامد. اما عوامل بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است این میزان را کم کرده یا افزایش دهند.

این نکته مهم و بسیار حائز اهمیت را باید بدانید که صبوری و حفظ آرامش در پروسه ترخیص کالا مهم‌ترین کاری است که لازم است انجام دهید و اگر کار را به دست کاردان بسپارید قطعاً در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار برایتان انجام خواهد شد.

حتماً می‌دانید که ترخیص کالا مراحل گوناگون و جزئیات زیادی دارد. اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد مراحل ترخیص کالا بگوییم موارد زیر قابل ذکر هستند:

  1. اخذ ثبت سفارش
  2. تهیه اسناد و مدارک بصورت دقیق و صحیح اعم از فاکتور-پکینگ لیست
  3. مراجعه به بانک عامل جهت دریافت کد ساتا
  4. ثبت دقیق اطلاعات کالا در سامانه EPL (که در ادامه مسیر ترخیص کالا و تشریفات گمرکی به شما کمک کند)
  5. در صورت نیاز اخذ مجوز‌هایی نظیر استاندارد‌های بهداشت و...

همه‌ی این موارد با برنامه‌ریزی دقیق (بطور مثال قبل از ورود کالا به گمرک)، با اقدام جهت اخذ ثبت سفارش و دریافت تخصیص ارز از بانک مرکزی، ارزش‌گذاری و تعیین تعرفه دقیق کالای خود در مسیر ترخیص و... با چالش کمتری مواجه شده در نتیجه زمان و هزینه کمتر را برای شما در بر خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا


عواملی که مشمول افزایش زمان و زیان پروژه می‌شود

بدیهی‌ترین موضوع در خصوص مدت زمان ترخیص کالا در گمرک این است که هرچه بیشتر کالای شما در گمرک بماند، متحمل ضرر و خسارات بیشتری خواهید شد. اگر بخواهیم درمورد این هزینه‌ها و زیان‌های وارده صحبت کنیم باید بگوییم که این هزینه به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شوند.

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه‌های مستقیم شامل:

  • هزینه انبارداری
  • هزینه دموراژ یا دیرکرد کانتینر (در صورتی که کالا با کانتینر وارد کشور شده و ترخیص فوق به صورت کانتینری باشد)
  • عدم اخذ مجوز‌ها در اسرع وقت

زیان غیر مستقیم:

اگر شما نتوانید در زمان مقرر کالای خودتان را وارد بازار نمایید، از رقبایتان عقب مانده و نمی‌توانید بازار هدف خود را تأمین کنید. به غیر از این موضوع ممکن است برخی کالا‌ها فصلی باشند و اگر در آن زمان از سال به بازار ارائه نشوند دیگر طرفداری نداشته باشند. این چرخه در طول یک سال تأثیر خودش را نشان می‌دهد؛ با این توصیف که شاید در طول دوازده ماه شما توان واردات چندین مرتبه کالای خود را داشته باشید ولی با کندی و گذراندن زمان زیاد جهت ترخیص کالای خود از گمرک، این امر به ۱ یا ۲ مرتبه در طول سال منجر شود. پس در نتیجه زمان و سرعت ترخیص یک عنصر مهم در موفقیت شما در تجارتتان است.


بیشتر بخوانید: ترخیص کالا از گمرک بوشهر


جمع‌بندی

در این مطلب از مطالب مهم بازرگانی گزدرازی، به یکی از عناصر اصلی در خصوص ترخیص کالا یعنی همان زمان اشاره نمودیم. بسیاری از افرادی که اقدام به ترخیص یک کالا می‌نمایند می‌دانند که از دست دادن زمان ترخیص (در برخی موارد حتی بسیار کوتاه) می‌تواند منجر به تحمل ضرر و زیان‌های سنگین برای شما شود که به واسطه‌ی این موضوع، شما را از کسب سود‌های مد نظرتان دور نماید. نکته مهم و حائز اهمیت در این خصوص این است که اگر شما قصد دارید خودتان امور مربوط به ترخیص کالا را طی نمایید بهتر از اقدام به انجام هر عملی از متخصصین این حوزه مشاوره بگیرید.

تمام تلاش ما در مجموعه بازرگانی گزدرازی این است که بتوانیم با شناسایی عوامل مختلف که منجر به دیرکرد ترخیص کالا می‌شود تا حد امکان آن‌ها را از پیش پای شما برداریم و همچنین در صورت نیاز شما، از صفر تا صد این اقدامات را خودمان برایتان انجام دهیم.

دیدگاه‌ها
نام
ایمیل
نظر

سایر مقالات گزدرازی

مقالات مرتبط